Góly

Vyloučení

Sestřih zápasu

Marián Gáborík - New York Rangers 6:3

Naposledy zavítali Jezdci do Minnesoty 10. října 2003 a v zápase, kterým vstupovali do poslední sezóny před výlukou, prohráli 3:5. Tentokrát se ale na ledě Wild představil naprosto odlišný tým, v němž není jediný hráč, který by pamatoval poslední porážku. Polovina hráčů ze současné sestavy Rangers tenkrát dokonce stále čekala na svůj debut v NHL. Blueshirts se na ledě vedoucího celku Severozápadní divize představili ve stejném složení, ve kterém odehráli vydařené utkání s Pittsburghem, dobrý výkon ale zopakovat nedokázali.
Přestože se střetla dvě mužstva, která letos předvádějí spíše defenzivní hokej, bylo hned ze začátku utkání k vidění několik zajímavých momentů. Nejvážnějším z nich byl ve druhé minutě obrovský závar před brankou Rangers, po kterém dokonce musel na brankové čáře zaskakovat za Lundqvista Girardi. Po několika prvních minutách zápasu ale tempo dočasně opadlo a obraz hry se odvíjel od očekávaného scénáře.

Přesto se na konci 11. minuty změnilo skóre. Běžely zrovna poslední vteřinky přesilové hry, ve které se Blueshirts do té doby příliš nedařilo – Jezdců dělala problémy kombinace a nemohli se pořádné usadit v útočném pásmu. Těsně před návratem Rolstona na led se ale Rangers přeci jen podařilo pár přihrávek za sebou a Rozsíval pohotovou střelou vstřelil svou osmou branku v sezóně. Dobrou práci u jeho gólu odvedl Průcha, který zaclonil výhled domácímu brankáři.

Minnesota ovšem na vyrovnání nečekala příliš dlouho. Ve 14. minutě přišel Jágr ve vlastním obraném pásmu o puk a Demitra vybídl krásnou přihrávkou ke gólu Gáboríka, jenž jeho nabídku s radostí přijal a zblízka nedal Lundqvistovi šanci. Díky tomu odcházeli hráči do šaten za nerozhodnutého stavu, což muselo Jezdce hodně mrzet, protože v první třetině měli více ze hry a ojedinělou chybou v rozehrávce se připravili o vedení.

Po přestávce se k první přesilovce dostali domácí poté, co Dubinsky pod tlakem vyhodil puk z obranného pásma přes plexisklo mezi diváky. Během přesilovky vrátil Gáborík Demitrovi gólovou přihrávku, ale toho Lundqvist dokázal vychytat. To kdo je z této dvojice slovenských útočníkům rozeným nahrávačem a kdo střelcem se znovu ukázalo v následujících minutách. Nejprve Demitra našel zpoza brány svého partnera z útoku a ten nadvakrát překonal Lundqvista. V 26. minutě poté Gáborík dokonal svůj hattrick, když při další přesilovce Wild vyškolil hostující obranu.

Velké emoce ovšem vyvolala situace předcházející přesilovce domácích. Burns vrazil u mantinelu Průchovi loket do obličeje a otřesený útočník Jezdců musel odejít do kabin, po chvíli se vrátil a pokračoval ve hře, to ovšem nic nemění na tom, že šlo od Burnse o nedovolený zákrok, za který se v „nové NHL“, kde se trestá každá prkotina, běžně dává pětiminutový trest. Rozhodčí však jeho zásah zdviženým loktem přehlédli a za následné protesty udělili trest lavičce Blueshirst. A právě ještě než ukřivdění hosté dokázali znovu zkoncentrovat svou pozornost k dění na ledě, ztrestal je Gáborík svým třetím gólem.

Jezdci ale nesložili zbraně a zakrátko se vrátili do zápasu. Jágr zatáhl puk do útočného pásma, obkroužil branku a podél brankoviště předložil ideální pas Strakovi, který už poté jen uklidil kotouč do odkryté branky a snížil na 2:3. Už po jedenácti sekundách to ale mohlo být opět o dvě branky, když hostující obraně ujel Voros a trefil tyčku.

Poté utkání ovlivnila další sporná situace. Rangers hráli přesilovku, při níž byl před brankou Wild faulován Drury, jenže muži v pruhovaném se rozhodli domácí do tří neposlat. Když Drury posléze odjížděl na střídačku, otočil se na rozhodčího a řekl mu svůj názor na předchozí situaci. Odměnou mu za to byly dvě minuty, díky nimž se hrálo chvíli 4 na 4 a poté začala zkrácená přesilovka Minnesoty. Při té od modré Bouchard prostřelil Lundqvista, kterému opět příliš nepomohla obrana, která nechala před brankou clonit Parrishe. I v tomto gólu měl prsty Gáborík, který si připsal asistenci.

Minutu na to Průcha schytal další nevybíravý zákrok, kterého se tentokrát dopustil Vogos. Rozhodčí se i tentokrát rozhodli netrestat, čemuž už nedokázal přihlížet Strudwick, jenž se vydal svého spoluhráče pomstít za pomoci svých pěstí. Jeho bitka s Vogosem skončila remízou. Ve 35. minutě si posléze mohl Gáborík připsat pátý bod v utkání, když u něj začala kombinace, kterou zakončoval před Lundqvistem osamocený Parrish. Švédský gólman ale vytáhl další perfektní zákrok a udržel svůj tým ve hře.

Ve 48. minutě se Rangers opět dostali na dostřel. Pomohl jim k tomu kuriózní gól – Škoulova brusle se nejspíš zasekla v nějaké rýze v ledu, protože český obránce zničehonic nic nikým neatakován upadl vedle své branky, pro puk si pohotově dojel Dawes a ještě dřív než překvapený Harding dokázal zaujmout správné postavení proti střelci, lovil puk ze své branky. Jenže ještě v téže minutě se k dorážce protlačil Gáborík a zvýšil na 5:3.

Vzápětí se naskytla Jezdcům šance na protiúder, když byl vyloučen Radivojevič. Následně se ale už podruhé v utkání nechal Gomez hloupě vyloučit, když najel do Hardinga a bylo po přesilovce. Krátce nato vzaly za své i naděje na zvrat. Drury doslova namazal do brejku Gáboríkovi, který své sóla zakončil přesnou střelou a mohl slavit svůj pátý gól v utkání. Přitom nikdy dřív ve své kariéře nedal více jak tři branky za zápas. Lundqvista, který měl v tu chvíli nižší úspěšnost zákroků než slovenský fantom střelby, vystřídal po šestém gólu Valiquette.

V závěru utkání se už celý domácí tým soustředil pouze na to, aby ještě vylepšil Gáboríkovi statistiky. Velká šance se jim k tomuto účelu naskytla čtyři minuty před koncem. Rozsíval se přidal k zástupu hráčů, kteří neudrželi nervy na uzdě, a zcela zbytečně praštil Gáboríka mimo hru loktem. Po právu za to dostal trest 2¬+10 minut, na druhou stranu jeho zákrok byl slabým odvarem toho, co předvedl ve druhé třetině Burns proti Průchovi a tenkrát se nevylučovalo.

Zásadní ale bylo, že v té době už na trestné lavici seděl Hollweg a Wild tak mohli hrát téměř minutu přesilovku 5 na 3. Přesilovku samozřejmě sehráli s taktikou „vše na Gáboríka“ která by přinesla požadovaný efekt nebýt několika skvělých zákroků Valiquetta. Slovenský útočník se tak musel ve svém životním zápase spokojit s pěti góly a jednou asistencí, kterými zařídil vítězství svého týmu v poměru 6:3.

Blueshirts podali v Minnesotě rozporuplný výkon. Hodně hněvu může směřovat směrem k rozhodčím, kteří utkání příliš nezvládli a domácím během šedesáti minut odpustili nejeden faul. To ovšem nebylo to, co by Jezdcům zlomilo vaz. Zásadní bylo, že se řada klíčových hráčů Rangers spolu s trenérem Renneym nechala vytočit způsobem rozhodování sudích a z toho pramenila řada chyb a zbytečných vyloučení. Tři góly dali Wild v momentě, kdy na trestné lavici pykal některý z hostujících hráčů za svoji podrážděnost.

Při pohledu na statistiky se terčem kritiky snadno může stát i Lundqvist, jenž si v utkání připsal pouze 66 procentní úspěšnost zákroků. Je ale třeba i vidět, že většina střel byla při vyložených šancí domácích a nebýt několika jeho skvělých zákroků, odvezli by si Rangers z Minnesoty desítku. Větší vinu než brankář nese defenzíva Blueshirts. Ta byla sice prvních dvacet minut velice dobrá, ale po první přestávce se rozpadla. Obránci nestačili rychlým útočníkům domácích a navíc jim ještě chyběl důraz před vlastní brankou – vždyť Gáborík dal všech svých pět gólů z bezprostřední blízkosti branky!

Rangers nezbývá nic jiného než se z porážky rychle vzpamatovat, už v noci z pátku na sobotu totiž hrají další utkání v Coloradu.

Marián Gáborík krátce po svém prvním gólu v utkání.