Chris Kreider Cross checking against Anton Stralman
2 min.

Sestřih zápasu

Callahan pokazil St. Louisovi návrat do Tampy Bay

Rangers zavítali na Floridu, na návštevu Tampy Bay. Veľký večer to bol pre Martina St. Louisa, ktorý sa po 13-tich rokoch v drese Lightning vrátil do Amalie arény ako hosť. Jeho najhoršie očakávania sa potvrdili už pri prvom dotyku s pukom, ale počas spomienkového videa „S našou úprimnou vďačnosťou“, ktoré sa premietalo na kocke cez prvú reklamnú prestávku, si fanúšikovia svojho bývalého kapitána úctili potleskom v stoji. No nebol to navrátilec St. Louis, kto bol hviezdou zápasu, ale paradoxne muž, ktorý sa namiesto neho sťahoval do Tampy. Bývalý kapitán Rangers Ryan Callahan si opäť zgustol na svojich bývalých spoluhráčoch dvoma gólmi a po záverečnom klaksóne mohol oslavovať víťazstvo 4:3.
Rangers mali v úvode zápasu problém dostať sa do útočného pásma a keď sa tam už konečne dostali, tak rozhodcovia poslali na trestnú lavicu Matsa Zuccarella, za vrazenie do súperovho protihráča. Nedovoleným bránením sa to nazvať nedalo. Z presilovky neprešla ani polovica a fanúšikovia v aréne mohli jasať. Steven Stamkos z pravého kruhu chladnokrvne zabezpečil vedenie svojho celku. Druhú asistenciu si pri tomto góle pripísal Ryan Callahan. Stamkos tak ukončil nepriestrelnosť brankárov Rangers po 128 minútach a 16 sekundách.

Prvý náznak šance Jazdcov predviedla tretia formácia Hagelin–Hayes – Duclair, ktorej sa ako prvej po siedmich minútach hry podarilo na dlhší čas usadiť do pásma. Ben Bishop však čelil len jedinej strele. Blueshirts následne zvýšili tempo, zlepšili korčuľovanie i napádanie a bolo z toho vyrovnanie. Vo vlastnom pásme váhal s rozohrávkou český mladík Andrej Šustr a jeho nerozhodnosť ukončil krádežou puku Rick Nash. Poslal ho rovno na hokejku voľného Matsa Zuccarella, ktorý nemal problém prekonať Bishopa – 1:1. Nash si touto prihrávkou zaknihoval svoju 300. asistenciu v NHL.

*galerie titulek="Galerie" zarovnani=vpravo obrazky=6486,6487,6488,6489,6490,6491,6492,6493*

V 12. minúte darovali Blesky hosťom presilovú hru, keď si na ľade zahrali v šestici. Rangers ponúknutou šancou nepohrdli a po peknej kombinácií zvýšil na 2:1 Dan Boyle. Pre 38-ročného obrancu to bol prvý bod v siedmich tohtosezónnych stretnutiach. Jazdci však svoj náskok do záveru tretiny neudržali. Tri minúty pred jej koncom Rick Nash fauloval Ondřeja Paláta a rozhodcovia ho odvelili na lavicu hanby s výslužkou 2+2 minúty. Trest v podobe gólu na seba nenechal dlho čakať a nebol to nikto iný ako Ryan Callahan. Zo svojho obľúbeného priestoru pred brankárom šikovne tečoval puk za chrbát bývalého spoluhráča Henrika Lundqvista. Callahan dokázal svojich bývalých spoluhráčov obohrať už po tretíkrát počas dvoch stretnutí.

Druhá tretina sa začala v miernejšom tempe. Oba tímy si plnili predovšetkým defenzívne povinnosti a počas prvých piatich minút museli obaja brankári likvidovať len 1 strelu. Hluchú časť stretnutia pokorila v 30. minúte dvojica Steven Stamkos – Ryan Callahan. Rangers sa snažili zagresívniť hru v útočnom pásme, no neboli dostatočne rýchli pri návrate späť do obrannej tretiny. Stamkos na seba pritiahol pozornosť za bránou a prihrávkou našiel pred bránou Callahana, ktorý si vychutnal už štvrtý presný zásah do siete Lundqvista po svojom odchode z Manhattanu.

Jazdci mohli zrovnať stav stretnutia už o minútu, ale svoju presilovú hru nedokázali využiť. Hneď po početnej výhode musel Henrik Lundqvist čeliť nájazdu Tylera Johnsona a následne odkrytú bránu zachránil vlastným telom Dan Girardi. Tampa po góle prevzala opraty a dve minúty pred koncom mohla viesť už 4-2, ale puk sa po dorážke Nikitu Kučerova zastavil na bránkovej čiare. Na druhej strane strela Zuccarella skončila len na konštrukcii Bishopovej svätyne. A rovnaký osud stretol aj delovku Dana Boyle počas presilovej hry, ktorú Jazdci dohrávali z predošlej tretiny. O čosi neskôr sa mohol k méte 1000 bodov posunúť Martin St. Louis, ale získaný puk mu pri pokuse o blafák skĺzol z čepele hokejky.

Strácanie pukov vo vlastnej tretine bolo obľúbenou činnosťou Blueshirts. V 49. minúte v nej vynikol Taner Glass a výsledkom bol štvrtý gól domácich. Strela od modrej čiary sa od korčule Nikitu Kučerova odrazila za Lundqvista a keďže rozhodcovia nevideli žiadny úmysel, Tampa sa ujala vedenia 4:2.

Iskierku nádeje vykresal sedem minút pred koncom tretej tretiny Rick Nash. Pri mantinely znovu získal puk, telom si ho zaviezol do medzikružia a odtiaľ prepálil Bena Bishopa. Pre Nasha to bol 15. gól z 21 zápasov v aktuálnej sezóne. Následne už mohlo byť vyrovnané, ale Carl Hagelin zblízka tečoval čiernu gumu mimo troch žrdí súpera.

Jazdcom sa vyrovnať do konca tretiny napokon nepodarilo. Bezzubú hru bez brankára ukončil 25 sekúnd pred sirénou Chris Kreider. Tampa Bay slávila už druhé víťazstvo nad hráčmi z Manhattanu a Ben Bishop si svoju skvelú štatistiku proti tomuto celku vylepšil na 7-0-0. Blueshirts čaká ďalší zápas už v piatok vo Philadelphii. Zápas sa začína už o 19:00 stredoeurópskeho času, pretože v USA sa v piatok oslavuje Deň vďakyvzdania.