Too many men/ice served by Milan Lucic
2 min.

Sestřih zápasu

Chára a spol si na obed roztrhali Jazdcov

Žiadne body z Vďakyvzdania sa do New Yorku nevezú. Rangers na ne ani nemali nárok, aj keď dve tretiny dokázali držať vedenie 2:1. Lenže za týmto stavom skóre stál predovšetkým skvelý výkon Henrika Lundqvista, ktorý sa v bráne mohol aj potrhať. Tretia tretina v totálnej réžií domácich priniesla dva góly, ktoré hosťom definitívne zlomili väz. Niektorí hráči si určite zaspomínali, ako v máji odchádzali z TD Garden po piatom prehratom zápase semifinálovej sérií východnej konferencie so zvesenými hlavami...
Líder východnej konferencie to s odčiňovaním poslednej prehry 1:6 z Detroitu myslel skutočne vážne, čo potvrdil nástup Medveďov do stretnutia. Už po tridsiatich sekundách testoval pozornosť Henrika Lundqvista prišelec Loui Eriksson. Lenže práve spomínaný domáci útočník o pár sekúnd sedel na trestnej lavici za hák na Antona Stralmana. Ani hostia sa však dlho netešili. Po jedenástich sekundách sa hokejka Chrisa Kreidera ocitla v tvári slovenského obra Zdena Cháru a stav na ľade rovnako ako skóre bol opäť vyrovnaný. Z hry štyroch na štyroch viac vyťažili domáci, ktorí neraz rozobrali obranu Rangers rýchlymi prihrávkami a skvelým pohybom. Práve faulovaný kapitán Bostonu mal počas rovnovážneho stavu najväčšiu šancu domácich. Jeho tečovaný puk našťastie pre Jazdcov skončil len na betónoch Lundqvista.

Po šiestich minútach to na ľade už poriadne iskrilo. Do potýčky sa dostalo viacero hráčov, no na trestnú lavicu odišla len trojica. Za domácich si VIP lóžu užili Torey Krug a Adam McQuaid, keď sa pustili do Ricka Nasha, ktorý si to odskákal za stranu hosťujúceho celku. Aj keď druhá presilová hra Jazdcov v zápase trvala celé dve minúty, neskončila sa prekonaním Tuukky Raska. Najväčšiu šancu si vypracoval Mats Zuccarello, ktorý prešiel okolo zle stojaceho Cháru ako uragán. Zakončenie malého Nóra bohužiaľ skončilo len na betónoch fínskeho brankára.

Hráči Bostonu sa vďaka svojim rýchlym prihrávkam čoraz častejšie dostávali pred Lundqvista a svoju daň si to vyžiadalo v 13. minúte. Obrana spoločne s Carlom Hagelinom vyštartovala za bránu, otvorila priestor pre už aj tak skvele kombinujúcich medveďov a puk sa po rýchlej osi Eriksson, Chára dostal na druhú stranu klziska do priamej blízkosti Lundqvista. Brad Marchand na nič nečakal a voľný strelou z prvej prekonal bezmocného švédskeho gólmana.

Hlásateľ v TD Garden nestihol oznámiť zmenu stavu a už bola na ľade ďalšia gólová radosť. Tentokrát sa tešili hostia. Rick Nash spoza zadného mantinelu schytil puk, pretlačil najprv Carla Soderberga, potom kapitána Cháru a šikovným zápästím poslal puk za Raska.

Ani tento gól nenechali hráči Rangers dohlásiť. Perfektnú prácu odviedli Derick Brassard s Ryanom Callahanom, ktorí sa pri mantinely pohrali s obrancom, prilákali na seba pozornosť a tak si domáci hokejisti nevšimli nakorčuľovaného Ryana McDonagha, ktorý strelou zápästím poslal puk presne ponad Raska do brány. Veľký podiel na tomto góle má aj Benoit Pouiliot, ktorý perfektne zaclonil výhľad Tuukkovi Raskovi, ktorý prakticky ani nevedel, kam rana z hokejky McDonagha smeruje – 1:2 z pohľadu domácich.

*galerie titulek="Galerie" zarovnani=vlevo obrazky=5397,5398,5399,5400,5401,5402,5403,5404,5405,5406,5407,5408*

Po rýchlych dvoch góloch nastal v domácej obrane chaos čomu dáva za pravdu ďalšia šanca Ricka Nasha, ktorý sa opäť svojim tipickým pohybom dostával do šance, no bol nedovolene zastavený Zdenom Chárom. Rangers túto presilovku nezahrali zle, lenže v jej závere prišiel Brassard v strednom pásme o puk a nebyť jeho „záchranného“ háku, Chris Kelly by sa pohodlne rútil osamotený na Henrika Lundqvista. Samozrejme, hosťujúci útočník bol poslaný na lavicu hanby. Jazdci prežili toto oslabenie predovšetkým vďaka perfektnému Henrikovi Lundqvistovi, ktorí sa od začiatku zápasu vôbec nenudil.

Boston bol v druhej tretine rovnako ako po väčšinu zápasu lepším celkom. Domáci hráči boli nebezpečnejší , agresívnejšie forčekovali a nútili súperovu obranu k chybám. Taktiež si vypracovali väčšie množstvo šancí. V 27. minúte musel Lundqvist čeliť nájazdu Chrisa Kellyho, do ktorého ho skvelou prihrávkou vyslal Soderberg.

O tri minúty bol už Lundqvist prekonaný, no našťastie pre Jazdcov zvonila len tyčka za jeho chrbtom. Švédskemu gólmanovi pomáhali aj jeho spoluhráči. Boyle si behom jedného striedania pripísal dve zblokované strely a v 34. minúte sa v obrannej pozícií predviedol Rick Nash, keď vypichnutím puku zmaril rodiace sa prečíslenie Bostonu.

Rangers až pričasto podliehali tlaku forčekujúcim Medveďom. Prehrávali súboje jeden na jedného a zbytočne strácali puk vo vlastnom obrannom pásme. A práve z takéhoto ťahu ťažil päť minút pred druhou sirénou Jerome Iginla, ktorý dostal vybojovaný puk od Soderberga spoza Lundqvistovej brány. Avšak okamžitá strela niekdajšej ikony Calgary Flames skončila len na pravom betóne brankára Jazdcov.

V tretej tretine už len ťažko hľadať nejaké pozitíva na hre Jazdcov. Vyrovnávajúci gól, ktorý ťažko visel nad hlavami hráčov v bielych dresoch celú druhú dvadsať minútovku prišiel už po minúte a dvadsiatich piatich sekundách a vôbec nie z hokejky domácich hráčov. Brad Marchand ukradol v strednom pásme skáckajúci puk, ktorý si pekne zaviezol do pásma. V pohode prihral Patricovi Bergeronovi, ktorého strela trafila pred bránou súperiaceho Dana Girardiho s Louim Erikssonom. Na radosť domácich fanúšikov sa puk po tomto odraze dostal do siete Lundqvistovej brány. Gól bol pripísaný Bergeronovi .

Najväčšiu šancu Blueshirts spálil v 47. minúte Benoit Pouliot, keď jeho dorážka Callahanovej strely z hranice bránkoviska skončila len na ľavom betóne Raska.

Domácu hegemóniu definitívne pretavil do víťazstva samotný kapitán Medveďov. Rozohrávajúci Marc Staal podľahol tlaku, puk získal český útočník David Krejčí. Puk poslal osamotenému Chárovi, ktorý svojou obávanou delovkou rozhodol o osude stretnutia. Dvestosedemcentimentrový obranca najprv asistoval na gól Marchanda, v druhej tretine sa pobil s Brianom Boylom a víťazným gólom spečatil svoj štvrtý hetrik Gordieho Howea v kariére. Za svoj skvelý výkon bol vyhlásený prvou hviezdou zápasu.

Rozhodcovia v poslednej päťminútovke zápasu vykresali ešte malú iskierku nádeje pre fanúšikov Rangers, keď si na trestnú lavicu šiel schladiť hlavu Milan Lučič za príliš veľa hráčov na ľadovej ploche. Výhoda o jedného muža pripomínala presilovky z obdobia trénera Johna Tortorellu, teda katastrofu. Nielenže sa hráči v bielych dresoch nepresadili, ale Henrik Lundqvist musel zachraňovať rodiace sa akcie Bostonu.

Minútu a 28 sekúnd pred koncom sa tréner Alain Vigneault rozhodol stiahnuť z hry Lundqvista a do hry poslal šesticu svojich zverencov. Márna snaha. Strely lietali mimo Raskovej brány. Len jedna šanca vyzerala vážnejšie, ale s tou si domáci brankár hravo poradil.

Jazdci tak ukončujú svoj päťzápasový trip druhou prehrou, nie však takou hanebnou akou bola blamáž 0:5 s Bleskami z Tampy. Prehrať s lídrom konferencie nie je až taká veľká hanba. Každopádne, najväčšie pozitívum z celého zápasu je jednoznačne výkon Henrika Lundqvista. Tridsaťjedenročný Švéd zastavil síce len 25 striel, ale len vďaka nemu zápas neskončil debaklom napríklad 2:8.

Rangers už zajtra čaká back-to-back zápas a to nie len tak s hocikým. Do Madison Square Garden zavíta John Tortorella so svojím novým tímom Vancouver Canucks. Pre všetky strany to bude zaujímavý duel. Veď obaja tréneri, Tortorella i Vigneault, ešte donedávna stáli na opačných striedačkách a obaja poznajú súpera veľmi dôverne. Tak ako dnes, aj zajtra sa bude začínať už veľmi skoro. V New Yorku budú hodinky ukazovať dve hodiny popoludní, u nás si zápas vychutnáme o ôsmej hodine večer.