Shawn Thornton Cross checking against Anton Stralman
2 min.

Sestřih zápasu

Stejné jako s Washingtonem. Rangers vezou domů dvouzápasové manko

Třetí třetina zrovna přešla do druhé poloviny, když Jaromír Jágr dostal jedinečnou příležitost k prolomení své střelecké smůly. Vylámal si však zuby na Henriku Lundqvistovi. Beton švédského brankáře zastavil puk a zabránil kladenskému rodákovi v zápisu do listiny střelců. Jindy by to byl opěvovaný zákrok švédského elegána, jenže včera byl prakticky k ničemu. V tu dobu totiž už domácí Bruins vedli 4:2 a jasně směřovali za vítězstvím. A nakonec se jim přeci jen podařilo ještě jednu branku přidat. Semifinálová série Východní konference mezi Rangers a Bostonem se tak pro svěřence Johna Tortorelly vyvíjí přesně tak, jak si to na Manhattanu nikdo nepřál. Jezdci se do svého města vrací s dvouzápasovým mankem.
Před zápasem se trochu spekulovalo o tom, že by se mohl vrátit do sestavy Wade Redden, zraněný zkušený bek, a „vystrnadit“ tak některého z nadějných mladíků Bruins. Nakonec z toho ale sešlo a trojka ve složení Krug, Hamilton, Bartkowski se znovu vrhla do víru utkání play off před nažhavenými domácími fanoušky. Teď, s odstupem času a dalším mačem za zády se zdá, že by bylo bláznovství nahradit některého z nich starým a ne zrovna úplně hvězdným Reddenem. Dokázala to například už 6. minuta zápasu. Akce se zrodila poté, co domácí hráči připravili ve svém obranném pásmu o puk Briana Boylea. Následně se začali hrnout na druhou stranu, přičemž poslední se k puku dostal zcela volný a mezi kruhy najíždějící Torey Krug, který se tak trefil ve druhém zápase po sobě. Opakované záběry odhalily, jak Brian Boyle jen pomalu a znuděně míří ještě při plné akci Bruins na střídačku.

O minutu později mohlo být ještě hůř, ale Nathan Horton, který se svými spoluhráči „vychytal“ nahrávky Rangers, Lundqvista nepřekonal. V 9. minutě předvedl naprosto dokonalou práci kapitán Newyorčanů Ryan Callahan. Připravil soupeře vlastně hned dvakrát učebnicově o puk a začal ujíždět na branku Tuuky Raska. Udělal blafák a vyrovnal. Krátce po začátku prostřední periody se domácí dostaly do vedení. Od modré čáry vystřelil Torey Krug, jenž znovu předvedl fantastické zkrocení puku. Před Lundqvistem se puk odrazil od brusle Dana Girardiho přímo k Bryanu Campbellovi, který nezaváhal. Ale radost na domácí straně nevydržela dlouho. Rangers v další minutě vyrovnali zásluhou Ricka Nashe. Hvězdný útočník se prezentoval výbornou akcí. Na záda mu funěl Chára, ale Nashe to nerozhodilo.

Jako blesk z čistého nebe přišel gól od nikým nehlídaného Johnnyho Boychuka ve 33. minutě, který vrátil Medvědům vedení. Střela téměř z modré čáry rozvlnila síť. Rangers vyhráli druhou třetinu na střely poměrem 16:9 a v některých pasážích byli lepším týmem a vytvořili si několik slibných šancí. Jednou například střelu Dereka Stepana zastavila tyč. Jindy si pro změnu výborně počínal gólman Rask. Ale faktem bylo, že do třetí části vstupovali Rangers s jednogólovým mankem a několika výtečnými šancemi. Nebylo tedy nic ztracené. Jenže už po šestadvaceti vteřinách třetí třetiny se prosadil Brad Marchand. Poodstoupil od svého obranáře a využil dokonale centrovaný pas od Patrice Bergerona. Tahle trefa rozhodla a poslala Rangers do kolen.

„Darovali jsme jim to,“ řekl tiše u své skříňka v kabině brankář Henrik Lundqvist. Bruins jako kdyby okopírovali situaci z prvního zápasu, kdy rozhodli v prodloužení. Také tentokrát najel Marchand až k Lundqvistovi, také tentokrát mu nahrával Bergeron. Marchand dokonale obelstil Dana Girardiho, který měl včera k ideálnímu výkonu hodně daleko. Podobně jako celá obrana. Druhou asistenci si při Marchandově gólu připsal Bartkowski. Dan Girardi po zápase přiznal, že udělal při gólu velkou chybu, ale zároveň byl povzbuzen silným výkonem ve druhé třetině a také v přesilovkách, při kterých Rangers vyprodukovali sedm střel. Opět se jim ale nepovedlo při nich skórovat. „Snažíme se. Dostáváme se ke střelám a brzy to prolomíme,“ řekl Girardi.

Bruins pak ještě „upachtili“ pátý gól, jehož autorem byl Milan Lučič, který během zápasu například nevybíravě narazil na mantinel Johna Moorea. Druhou přihrávku měl na svědomí Dougie Hamilton. Podařilo se tak bodovat všem třem mladíkům-obranářům. Lundqvist tak zastavil sedmadvacet střel. Na druhé straně ledu si Rask připsal pětatřicet úspěšných zásahů a několikrát vypnul silné útočné choutky Rangerů. Fanoušci Bruins říkají, že Rask je stejně dobrý jako Lundqvist. Ale na Vezinovu trofej je nominovaný jen Hank. I proto se včera TD Garden několikrát neslo ironické „Lundqvist, Lundqvist“ . „Když dostanete pět gólů tak samozřejmě nemůžete být spokojený. Musíte se také podívat na to, jakým způsobem ty góly padly. Je to o týmové práci, ale z tohoto pohledu to dnes nehrálo v náš prospěch,“ řekl Lundqvist.

Byla to pravda. Rangers se dobře hýbali při svých pěti přesilovkách, ale gól zase žádný. Šestačtyřicet vteřin si při početní výhodě dokonce zahrál i Carl Hagelin, o němž Tortorella prohlásil, že při těchto herních situacích stojí prostě za hovno. Třetí zápas série se bude hrát v MSG v úterý. Budou čelit stejnému manku jako v první sérii proti Washingtonu. Jenže ta stávající se zdá být přeci jen více znepokojivá. Svěřenci Tortorelly budou muset na více než 100 procent důvěřovat svým schopnostem. A aby toho nebylo málo, na schůzku s lékaři se chystá Henrik Lundqvist. Pět minut před koncem zápasu akrobaticky zakročil proti střele Daniela Pailleho a zdálo, že se zranil. „Je to rameno. Podíváme se na to,“ dodal po zápase gólman. Víc se snad dozvíme už po tréninku, který je na programu dnes v 11 dopoledne newyorského času.