Rick Nash Hooking against Milan Lucic
2 min.

Sestřih zápasu

Blueshirts porazili Boston na nájezdy a slaví třetí výhru v řadě

Po výhrách proti New York Islanders a Tampě Bay Lightning měli Jezdci z Manhattanu možnost brát dva body potřetí za sebou. V cestě jim za tímto cílem měla být medvědí družina kolem Zdena Cháry, která sídlí v Bostonu. Po prvním vzájemném střetnutí se z výhry těšil Boston, po druhém zase naopak Rangers, kteří vyhráli v prodloužení. Ze třetího, a zároveň posledního měření sil v základní části 2012/2013, nakonec odcházeli šťastnější newyorští, kteří dokázali zvítězit poměrem 4:3 po nájezdech.
Oba celky začaly utkání zostra, což vyústilo v hned několik dobrých šancí. Se všemi projektily si ale kvalitní maskovaní muži dokázali poradit, takže se brzký gól nekonal.

Energické zahájení utkání bylo narušeno až ve čtvrté minutě, kdy byl vyloučený Darroll Powe a chvíli po něm pro změnu zase Tyler Seguin. Diváci v bostonské TD Garden tak kromě krátkých přesilovek obou celků měli možnost shlédnout také hru čtyř proti čtyřem.

V první půli třetiny měli více střeleckých příležitostí domácí Bruins. Přesto se však jako první prosadili Blueshirts. Rick Nash se zmocnil puku, aby ho následně zavezl do pásma, krásnou kličkou upoutal pozornost nejen obou beků, ale i gólmana Raska a ve finále pak největší letní akvizice Rangers nahrála úplně volnému Carlu Hagelinovi, který už pouze poslal puk do prázdné branky.

Branka Jezdce oživila, přičemž vidět byla hlavně druhá lajna, která vstřelila první gól. K pohodlnému dvoubrankovému náskoku ale nepomohla ani zlepšená hra, ani následná přesilovka po vyloučení Adama McQuaida na dvě minuty za hrubost. Jezdci tak do šaten odcházeli s vedením 1:0, což bylo i tak pozitivní, neboť na střely po dvaceti minutách vedli Medvědi, a to poměrem 11:8.

Do druhé třetiny vkročili lépe newyorští hokejisté. Ti si dokonce připsali pár dobrých šancí, po kterých klidně mohl Rask lovit puk ze své sítě. Místo toho ale v čase 24:10 přišlo oslabení hostů, kteří již po několikáté v sezóně špatně střídali, za což si po zásluze vykoledovali vyloučení.

Oslabení však Jezdci odehráli s bravurou. Bostonští borci si sice dokázali vytvořit velký tlak s mnoha šancemi, ale bránící čtveřice Jezdců v čele s králem Henrikem se postarala o ubránění těsného vedení. Chvíli po skončení oslabení se ještě navíc do přečíslení dvěma proti jednomu dostala dvojice Stepan – Hagelin, přičemž prvně jmenovaný skvěle přečetl hru a puk poslal nekompromisně ke vzdálenější tyčce Raskovy svatyně – 2:0.

Bruins se s blížícím se koncem třetiny dostávali do ráže, ale kontaktního gólu stále nemohli dosáhnout. Důvodem byla kromě výtečně chytajícího Henrika Lundqvista také precizní defenzíva celého týmu, která konečně připomínala ucelenost, vyrovnanost a obětavost, která charakterizovala obrannou činnost Jezdců v sezóně minulé.

*galerie titulek="Fotogalerie z utkání proti Bostonu Bruins" zarovnani=vlevo obrazky=4679,4680,4682,4683,4684,4685,4686,4687* Počáteční frustrace z neschopnosti prolomit obranný val hostů se začal projevovat na psychice některých Medvědů. Shawn Thornton se například mermomocí snažil k bitce přesvědčít Arrona Ashama, Marián Gáborík se musel vyrovnávat s provokacemi ze strany Brada Marchanda, a Ryan McDonagh se zase skvěle popasoval s agresivním Milanem Lucicem, který za výbuch svých nervů dostal minutu před koncem třetiny dvě trestné minuty.

O chvíli později urostlého útočníka s balkánskými předky navíc na trestnou lavici ještě následoval již jednou zmíněný Marchand, a tak si Rangers během přestávky měli možnost připravit taktiku na zhruba minutu dlouhou přesilovku pěti proti třem.

Tu se sice elitní pětici ve složení Stepan – Callahan – Gáborík – Nash – Richards využít nepodařilo, ale fanoušci hostů o chvíli později třetí gólovou radost pocítili i tak. Švédský obránce Anton Stralman zachytil ve středním pásmu rozehrávku soupeře, zavezl puk po pravém křídle do pásma, a lehkou střelou z úhlu propálil Tuukku Raska. Pro Stralmana to byl vůbec první zářez sezóny.

V dalším průběhu utkání pak Milan Lucic tvrdě narazil Ricka Nashe hlavou na hrazení, což vyústilo v Nashovo oplácení a i následné vyloučení. Během oslabení předvedl Henrik Lundqvist několik parádních zákroků, avšak přesně se skončením trestu ho poprvé v zápase překonal David Krejčí, který překonal ležícího Lundqvista z bezprostřední vzdálenosti.

Černě oděný celek branka nabudila k dalším akcím, avšak Lundqvist vytahoval jeden zákrok za druhým. Recept na překonání švédského elegána pak Medvědi našli až minutu a půl před koncem, kdy cestou k druhé a následně dokonce i ke třetí brance byla hra bez brankáře. Kontaktní branku zařídil dorážkou na brankovišti Nathan Horton, vyrovnání pak pro změnu zase po šťastném odrazu Brad Marchand.

Zklamaní Jezdci ale přecijen měli stále šanci na dva body, pokud by dokázali zvítězit v prodloužení či na nájezdy. Jelikož ale ani jeden z brankářů nechtěl během pětiminutového úseku v nastavení kapitulovat, musely rozhodnout až trestná střílení. To své sice za domácí proměnil Brad Marchand, ale za Rangers se prosadili Rick Nash a Ryan Callahan, čímž výhru v poměru 4:3 přisoudili svému celku.