Andrew Ference Game misconduct against Ryan McDonagh
10 min.

Sestřih zápasu

Zápas s Bostonem vítěznou trefou Gáboríka nekončí. Pokračuje strachem o zraněné

Tak tenhle zápas ukázal všechno. Kdo čekal, že bitva dvou aktuálně nejlepších celků Východní konference bude ukázkou hokeje v rychlém tempu s obrovským nasazením, měl pravdu. Newyorští Rangers na ledě Bostonu bojovali i upevnění první pozice jako lvi a do posledních chvil, což dokazuje samotný závěr zápas a jeho rozuzlení. Marián Gáborík vstřelil vítězný gól na 3:2 jen tři vteřiny před koncem prodloužení. Nejen radost však nyní objímá fanoušky Jezdců. Tvrdou hru okořeněnou klasickou zákeřností Bruins odnesli Artěm Anisimov a Ryan McDonagh. Teď tedy nastává otázka, co s nimi je a bude. První jmenovaný by ale měl být v pořádku.
„Bylo to jiné, speciální zvláštní,“ řekl o utkání Marián Gáborík s Broadway Hat na hlavě. Podobný názor měli i jeho spoluhráči. „Je to hodně uspokojující. Byla to zábava. Držitelé Stanley Cupu v Bostonu… Kdo nevěděl, že to bude velký zápas, ten neměl hrát,“ doplnil Gáboríka útočník Brad Richards. Byla to už popatnácté z posledních osmnácti případů, kdy se tihle dva soupeři rozešli po utkání, které jeden či druhý opanoval jen o gól.

Zápas měl od samého počátku vražedné tempo. Góly však padaly až ve druhé dvacetiminutovce. Všechno začal kapitán Rangers Ryan Callahan, který jel spolu s Brandonem Prustem na branku Tuuky Raska v situaci dva na jednoho, nicméně vzal všechno na sebe a dobře udělal. Byla to jeho šestnáctá trefa v sezoně. „Atmosféra v kabině, na ledě a vůbec všude se tak moc podobala té, kterou zažíváte jen při play off,“ rozplýval se Callahan.

Domácím se ale zanedlouho podařilo vyrovnat, když David Krejčí našel Andrewa Ference, který se vyhnul hráči Rangers, přehodil na bekhend a překonal Henrika Lundqvista, jenž toho ve změti těl mnoho neviděl. Střídání týmů v zápisech do gólových kolonek pokračovalo. Marián Gáborík prostě napřáhnul v kruhu a propálil Raska. Ukázal velkou dovednost, když dokázal napálit neposedný odražený kotouč.

V průběhu druhé třetiny se potvrdilo, že tihle týmy bojují o čelo a v žádném případě se nemusejí, když se do sebe v jeden moment pustili Mike Rupp a Shawn Thornton. To se odehrálo v úvodních minutách druhé třetiny. V té poslední minutě se ale týmu z New York City udělalo ouzko, když Boston novu dokázal vyrovnat. Adam McQuaid dokázal prostřelit všechny překážky, včetně Lundqvista.

„Musíte mít sílu být s nimi trpěliví,“ řekl o Bostonu Henrik Lundqvist a hodně toho vystihnul. Utkání po bezbrankové třetí třetině dospělo do prodloužení, kde se bylo na co dívat. Tuuka Rask šest vteřin před koncem prodloužení zakročil proti pokusu Ryana Callahana, vzápětí zlikvidoval dorážku Brada Richardse a pak… pak nestačil na další dorážku Mariána Gáboríka. Výsledek? Chumel radosti oblečené do dresu Rangers a uzlíček nervů v trikotu Medvídků. Rask zlomil svou hokejku o břevno branky.

Rozhodující gól padl v přesilovce. Na trestné lavici seděl domácí Andrew Ferenc, který předtím jen potvrdil, že do kabiny Bostonu by se hodil psycholog a do vedení NHL zarytý odpůrce stylu hokeje starého několik desítek led. Ference přijel zezadu za branku k Ryanu McDonaghovi a nekompromisně ho poslal na mantinel a k ledu. Do šatny musel být McDonagh odveden s pomocí. Trenér John Tortorella pak řekl, že s ním mluvil, ale ještě nevěděl nic o jeho stavu.

McDonagh se po utkání vrátil s ostatními do New Yorku a je dost možné, že o jeho stavu se svět dozví až v pondělí, protože hráči mají dnes volno. „Byl to jeden z nejnebezpečnějších hitů, které jsem kdy viděl. Není potřeba nic dodávat, je potřeba něco udělat. Pokud jde o mne, bylo by to jednoduché rozhodnutí,“ odkazoval Tortorella na disciplinární komisi. K incidentu se vyjádřil i kouč Bostonu Claude Julien. „Byl to nešťastný konec krásného zápasu. Ference není zákeřný hráč.“ Ve hře pak v jednu chvíli vypadal velmi nevalně i stav Artěma Anisimova. Sám hráč však řekl, že je v pořádku.