Sean Avery Interference against Andrew Ference
2 min.

Sestřih zápasu

Rangers porazili nejlepší celek Východní konference a vyhráli potřetí v řadě

Když se vhazovalo úvodní buly zápasu mezi Rangers a Bruins, na newyorských hodinách svítil nezvykle brzký čas pro hokejové utkání. V čase 11:30 většina zdejších obyvatel ještě ani neobědvala a Blueshirts již rozehrávali utkání proti nejlepšímu celku Východní konference. Pro evropského fanouška byl však takový start utkání pozitivní. Vzhledem k tomu, že začínalo již v půl šesté večer, mohl zápas sledovat každý, aniž by musel ponocovat nebo nařizovat buzení na časné ranní hodiny. Pro fanoušky Rangers přineslo utkání další pozitivum, když jejich oblíbený klub dokázal porazit bostonské Medvědy v poměru 4:3. Za zmínění stojí také nezvyklí střelci (Antropov první branka u Rangers) a nahrávači (Morris první bod od svého přestupu, Avery první bod od návratu na Manhattan).
Divákům ihned po úvodním buly zatrnulo, když se Savard dostal do brejku. V koncovce mu však nedovoleně zabránil kapitán domácích Chris Drury. Rangers však ukázali, proč jsou letos druhý nejlepší tým na oslabení a přežili hru ve čtyřech bez větších problémů.

Po několika minutách vyrovnané hry si Jezdci díky skvělému napadání vykoledovali faul. Za hranicí pravidel se zachoval slovenský obr Zdeno Chára.

V první početní výhodě domácích „Rangerů“ bylo k vidění hned několika slibných šancí ke vstřelení úvodní branky zápasu, avšak Manny Fernandez (občas i za přispění štěstí) podržel svůj tým nad vodou.

Utkání se již od prvních sekund neslo v hodně rychlém tempu a proto se divákům, kteří nepřáli vítězství ani jednomu týmu, mohlo zdát velmi atraktivní. Svižné tempo vyhovovalo oběma týmům stejně, avšak mírně navrch měli možná díky domácímu prostředí hokejisté v modrých dresech.

Pokud prvních patnáct minut bylo v „hodně rychlém tempu“, posledních pět minut úvodního dějství zařadili bruslaři na ledě tempo extrémní. K vidění byla otevřená hra, spousta tvrdých soubojů u mantinelu a jen díky stále bezchybným gólmanům svítilo na tabuli i po dvaceti minutách skóre 0:0.

Do druhé třetiny se vstoupilo opět za svižného tempa pod taktovkou Blueshirts, kteří opět vytáhli forčeking až na branku soupeře a snažili se vsítit gól. Rangers byli za svou snahu odměněni v čase 23:01. Nikolaj Antropov si vyměnil puk s Chrisem Drurym a střelou nad vyrážečku vstřelil svůj první gól u svého nového zaměstnavatele – 1:0.

Jednogólový náskok však ke smůle Jezdců dlouho nevydržel. Po dlouhém pasu přes půlku hřiště se z brejku prosadil krásným blafákem do bekhendu Kobasew, který tak vsítil svou šestnáctou branku v sezóně.

Vyrovnané a vyhecované utkání ještě umocnilo duo Orr-Thorton, které se rozhodlo shodit rukavice a změřit své síly. Souboj však naprosto nepochopitelně v půli utnuli rozhočí, za což se od diváků dočkali hlasitého bučení.

V rozmezí čtyř minut se Jezdcům naskytla možnost dvou přesilových her. Druhou z nich se rozhodl zužitkovat Scotty Gomez, který se štěstím našel z úhlu prostor mezi tyčkou a betonem hostujícího gólmana. Asistenci si připsaly „dedlajnové akvizice“ Antropov a Morris. Pro druhého jmenovaného byla asistence vůbec premiérovým bodem po přestupu z Pheonixu.

O necelých pět minut později už Fernandez lovil puk ze sítě potřetí. Za brankou se po přihrávce Korpikoskiho zmocnil puku Avery, který jej rychle předložil do pravého kruhu Callahanovi. Jeho střelu hostující gólman sice chytil, ale nebyl si svým zákrokem zrovna dvakrát jistý, a když se otočil směrem do branky, aby se ujistil nad úspěšností svého zákroku, kotouč mu vypadl a skončil v brance. Tato kuriózní branka byla pro Callahana již celkově patnáctou trefou v tomto hracím ročníku.

Za zmínku stojí také poslední minuta druhé třetiny, ve které měli sudí plné ruce práce. Nejdříve na dvě minuty ven poslali Druryho s Krejčím, kteří do sebe hodně nešetrně vrazili a poté se ještě postrkávali a v čase 39:57 šel kapitánovi Blueshirts dělat společnost Dan Girardi, jenž byl vyloučen na celé čtyři minuty, neboť se po jeho zákroku vysokou holí objevila ve tváři soupeře krev.

Čtyřminutové oslabení, které měli Jezdci vinou Girardiho přečinu absolvovat, však nemělo dlouhého trvání. Důvodem byl faul Kobasewa, po jehož vyloučení se hrálo ve čtyřech hráčích na obou stranách.

Volnější prostor na ledě vyhovoval více hráčům Bruins, kteří této situace dokonale využili. Lundqvist byl krátký na Chárovu dělovou ránu od modré čáry – 2:3.

Krátce po Chárově brance se na led vrátil vyloučený Chuck Kobasew a Medvědům se naskytla možnost zahrát si minutu početní výhodu. Tu střelou pod Lundqvistovu vyrážečku po křižné přihrávce zužitkoval Michael Ryder a bylo vyrovnáno.

Deset minut poté trvala opatrná hra, při níž ani jeden tým nechtěl udělat chybu, která by ho mohla stát inkasovanou branku a dost možná i zápas. Hráčem, ktrerý nakonec utnul vyrovnaný stav, byl nejproduktivnější Jezdec Nikolaj Žerděv, který dorazil střelu Marca Staala, která se odrazila od zadního mantinelu.

Zoufalí Medvědi dvě minuty před koncem odvolali svého brankáře a zkusili štěstí v šesti hráčích. O půl minuty později byla přesila hokejistů v bílých dresech ještě umocněna, když byl vyloučen Sean Avery za bránění ve hře. Branka však už ani na jedné straně nepadla a Jezdci si proto připsali do tabulky veledůležité dva body, díky kterým i nadále zůstávají v postupových vodách. V dnešním zápase bych, stejně jako John Tortorella na tiskové konferenci po zápase, vyzdvihl hlavně bojovnost a chuť do hokeje, což byl možná rozhodující faktor, který určil vítěze v tomto velice vyrovnaném souboji, který chvílemi připomínal spíše válku než hokej. Na sérii, která čítá již tři výhry v řadě, budou mít Jezdci možnost navázat již zítra, kdy se přesunou do Caroliny a utkají se s místními Hurikány.